התמחויות בעולם ההייטק

התמחות בהייטק הפכה לדבר מבוקש בשנים האחרונות, ובעיקר בעולמנו כיום. שוק ההייטק מתפתח מאוד בשנים האחרונות בישראל ובעולם, אך הקבלה אליו אינה פשוטה וכוללת מכשולים רבים. אחד מהם הוא הדרישה לניסיון. סטודנטים הלומדים תחום הקשור להייטק פעמים רבות לא מצליחים לעמוד בקצב של שינויי שוק העבודה ולכן נוצר פער, ופעמים רבות יעדיפו מעסיקים להעסיק עובדים עם ניסיון מאשר כאלו ללא ניסיון. לכן ישנה חשיבות רבה להתמחות בהייטק. ההתמחות נותנת יתרון ודריסת רגל בתחום. ישנם מסלולים רבים להתמחות ויש לבצע בדיקה מעמיקה לפני שבוחרים במה להתמחות.

מהם המסלולים המבוקשים להתמחויות בהייטק?

התמחות בהייטק כוללת מגוון של מסלולים מבוקשים. הראשון הוא תחום אבטחת המידע הקשור לתחום 'מחשוב ענן'. השני הוא מסלול של יישום אורקל לצורך ביצוע ושדרוג מערכות שונות. מסלול נוסף הינו מפתחים, יועצים ובודקי מערכות. מסלול רביעי הינו בתחום הרפואה וביו-רפואה והאחרון הינו התמחות בנושא אנרגיה ירוקה. אלו התחומים המבוקשים ביותר ולכן כאשר רוצים לעבוד במקצוע משתלם ומעניין כדאי להתמחות באחד התחומים הרשומים מעלה.

מחשוב ענן

תחום זה הוא תחום חדש אך הוא המוביל ביותר בנושא ההתמחויות ואף המעניין ביותר. תחום זה עוסק ביצירת מאגר של נתונים שימצא במספר שרתים ולא במחשב אחד מסוים. כך, הגישה למידע נוחה יותר, וקיימת אפשרות לעצמאות בשמירת המידע, וכן הגישה למידע גדלה.

התנדבות בחברת הייטק במקום בקיבוץ

צעירים רבים מארה"ב מבינים כי תואר ראשון אינו מבטיח עבודה, ולכן התמחות בישראל הופכת למועדפת עליהם. הניסיון שהם רוכשים בישראל מקנה להם יתרון על שאר בני גילם במקום מגורם. קיימת תוכנית אשר אליה הם נרשמים ובמסגרתה מתמחים בחברות בישראל ללא קבלת שכר. חלק מהעובדים עימם אינם  מבינים צעד זה, אך הם טוענים שהכלים שרכשו שווים את ההשקעה. חלק מהמתמחים ממשיכים לעבוד בחברה שבה עשו את ההתמחות, ולעיתים ההתמחויות אף מעודדות עלייה לישראל.

התמחות בהייטק במסלול משפטים

ההתפתחות הטכנולוגית מובילה את עולם המשפטים לעסוק בנושאים חדשים שלא היו קיימים קודם, בעקבות זאת נוצר תואר חדש העוסק בהתמחות בהייטק אך במסלול משפטים.

התמחות של עורכי דין בתחום ההייטק

ישנן אופציות התמחות רבות לעורכי דין העוסקים בתחום זה ונדרש מהם ידע בטכנולוגיה, הבנה של חוקי חברות ואף מומחיות בקניין רוחני, פטנטים ועוד. הידע שעליהם לרכוש הוא ברמה גבוהה מאוד.

ניתן לראות כי שוק ההייטק רחב ומתפרש להמון תחומים. ההתפתחות הטכנולוגית המהירה גורמת לכך שפעמים רבות סטודנטים הלומדים תואר שעוסק בהייטק נשארים מאחור ואילו אלו שכבר עוסקים בתחום יותר מתקדמים. ההתמחויות מחולקות לאלו שנעשות במהלך התואר עצמו ויש כאלו הנעשות לאחר התואר. לעתים אף ללא שכר במטרה לצבור את הניסיון הנדרש. ההמלצה היא להתחיל בהתמחות כבר בתקופת התואר, לא רק כדי לקבל את הניסיון המקצועי אלא גם במטרה ליצור קשרים אשר יעזרו בסיום התואר למצוא עבודה בתחום המבוקש.