הסכם סודיות לעובדי הייטק

הסכם סודיות לעובדי הייטק

הסכם סודיות הוא מושג שכולנו מכירים, אנחנו נתקלים בו בקבלה לעבודה חדשה, עבודה על פרויקט חדש, התקשורת מול ספקי משנה ועבודות פרילנסר שונות. הסכם הסודיות או בשפה המקצועית  NDA (Non-Disclosure Agreement), הוא הסכם שרבים מאתנו נוטים לזלזל בכוח שלו ובחשיבות שלו. המסמך של הסכם סודיות הוא מסמך שחשוב לא לעבור עליו ברפרוף ולהימנע מכניסה לסעיפים ספציפיים, זה הסכם שלעיתים יכול לקבול את הספק/עובד ויכול ליצור בעיות עתידיות.

במאמר הבא נפרט את המצבים השונים שבו אנו נתקלים בהסכם סודיות בחברות הייטק:

קבלה לעבודה חדשה

בעת קבלה לעבודה חדשה, אנו נתקלים בטפסים שונים שעלינו לחתום וביניהם: טופס 101, טפסים אישיים, חתימת חוזה עבודה. בין כל אלה מסתתר לרוב גם טופס של חתימה על הסכם סודיות מול החברה. לעיתים נמצא בתוך חוזה העבודה שלנו, חלק שלם שעוסק בנושא סודיות ואי תחרותיות ולעיתים יהיה מדובר בהסכם נפרד. רובם המכריע של הסכמי סודיות מסוג זה הינם טריוויאליים, אומנם המסמכים ארוכים אך כוללים סעיפים שידועים ומוסכמים מראש. למרות זאת, כדי לבדוק בכובד ראש ולא להתעצל לעבור על כלל הסעיפים של ההסכם, לסמן סעיפים בעייתיים ולדבר עליהם עם מחלקת המשאבי אנוש.

עבודה על פרויקט חדש בחברה

כאשר עובד מתחיל לעבוד על פרויקט חדש שהוקם בחברה, לרוב עליו יהיה לחתום על NDA ספציפי עבור הפרויקט. הסכמים אלו הם לרוב הסכמים נוספים להסכמים שכבר נחתמו בין החברה לעובד בתחילת ההעסקה. יש לבצע בדיקה שאין התנגשות בין ההסכמים והם רק כתוספת להסכם הראשוני שנחתם, יש לעבור בעיון על הסעיפים ולציין בעיות שיש בחפיפה בין ההסכמים.

התקשרות מול ספקי משנה בהייטק

בתור עובדים בחברות הייטק אנו נתקלים בהרבה עבודה מול ספקי משנה של החברה. בתחילת עבודה מול ספק נמצא אותנו חותמים על הסכמים (בשם החברה, לא כאדם פרטי) שונים וביניהם: טופס ספק חדש, הסכם עבודה, הסכם סודיות. את המעבר על הסכמי סודיות אלו, רצוי להשאיר למחלקה המשפטית של החברה. במידה ומדובר בחברה קטנה ואין מחלקה משפטית בחברה, רצוי לעבור בעיון על ההסכם ולבקש מחבר צוות נוסף לעבור על ההסכם. לא מומלץ לחתום על הסכם בין 2 החברות ללא עיון של 2 עובדים לפחות.

פתיחת חברה – סטארט-אפ חדש

בשנת 2017 לפי ההערכות הולכים להיפתח 20,000 חברות חדשות בישראל, מתוכן כ2,000-2,500 חברות המוגדרות חברות סטארט-אפ. פתיחת חברה בע"מ עבור סטארט-אפ הינו תהליך שכולל מספר שלבים, כגון: רישום חברה בע"מ ברשם החברות, פתיחת חשבון בנק לחברה, כתיבת הסכם מייסדים. בין השאר, מסמך שחשוב שיהיה עם תחילת הדרך של החברה הינו המסמך של הסכם סודיות ואי תחרותיות. מסמך זה ייחתם כמובן על ידי השותפים, העובדים הראשונים, ספקים של החברה. הסכם זה מאוד קריטי במיוחד בחברות מסוג זה, מפני שIP היחידי שיש לחברה בתחילת הדרך הוא המידע שהיא צוברת.

עבודות פרילנס שונות

בעת התקשרות עם חברות שונות, פרילנסרים נאלצים להתמודד עם חתימה על הסכמי NDA מול החברות. הסכמים אלו הם הסכמים שחייבים לעבור עליהם בעיון רב. הסיבות הם מגוונות: לבדוק את נושא האי תחרותיות במידה ויש לכם לקוחות בתחום (כרגע או בעתיד), בדיקה שאין התנגשות עם הפעילות הרגילה של העסק/חברה שלכם, בדיקה שיש זכויות מלאות על המידע שלכם שנצבר ללא קשר לעבודה מול הספק. אין דרך להימנע מחתימה על הסכמים אלו, אך חשוב לוודא שמדובר בהסכם סודיות שאינו פוגע בכם.